Wyróżniamy różne rodzaje myjek, przede wszystkim wśród profesjonalnych maszyn dzielimy je na takie które działają na prąd siłę 380V oraz takie które do zasilania wymagają tylko 230V.
Jednak jest tez taki podział, który mówi o tym czy myjka grzeje wodę czy pracuje na temperaturze wody z sieci. Poniżej na obrazku widać, która z myjek posiada w swej obudowie kocioł w który woda jest grzana. Niestety wiąże się to z utrudnionym transportem jednak parametry myjek siłowych na gorącą wodę i ich skuteczność czyszczenia jest tego warta.
Elementy na które powinno się zwracać uwagę i regularnie wymieniać w myjkach ciśnieniowych to:
- Filtr wody, który montuje się w celu oczyszczenia wody zasilającej myjkę z drobinek piasku, ziemi i innych zanieczyszczeń. Pamiętajmy że piasek ma właściwości ścierne i powoduje z czasem szlifowanie wnętrza pompy.

- W przypadku myjek z grzaniem wody dochodzi również filtr paliwa. Bardzo ważne jest aby na palnik trafiała czysta ropa, wolna od wszelkiego rodzaju zgrubnych zabrudzeń.

- Kolejny element to regularna kontrola i wymiana o ringów znajdujących się na wężu, ciśnieniowym, przy połączeniu wąż pistolet i przy połączeniu lanca dysza. W starym typie myjek są to o ringi 2×10 NBR70, natomiast w nowym typie są to inne uszczelnienia, które najlepiej kupować w zestawach. Dlaczego to takie ważne? Jeśli woda ucieka przez nieszczelność na wężu, myjka będzie cały czas dobijała ciśnienie przez co może dojść do znacznie szybszego zużycia pompy i układu ciśnieniowego.

- Kolejnym ważnym aspektem są przewody prądowe, zarówno ten który wychodzi z myjki jak i wszelkiego rodzaju przedłużacze. Po pierwsze regularna wymiana oraz sprawdzanie połączeń i/lub impedancji kabla. Dlaczego to takie ważne? Urządzenie takie jak myjka jest urządzeniem o dużym poborze mocy startowej. Przez co w momencie startu do granicy wytrzymałości „bezpieczników” potrzebuje prądu w momencie startu a co za tym idzie jakiekolwiek pęknięcie, zakrzywienie czy uszkodzenie przewodu powoduje brak prądu i wysilanie się myjki celem jego „dociągnięcia”.